Předběžný program
Středa 11. 9. 2024
- 8:00 – 9:15
- Registrace
- 9:15 – 9:45
- Uvítání účastníků
- 9:45 – 10:15
- Chemické metody pro analýzu jantaru (L. Kučera)
- 10:15 – 10:45
- bude doplněno
- 10:45 – 11:15
- Stavebně-historický průzkum z pohledu restaurátora
- 11:15 – 11:30
- přednášky fy Nicolet (K. Šec)
- 11:30 – 11:45
- coffee break
- 11:45 – 12:15
- Svět pod patinou: Traseologická analýza kovových artefaktů (M. Havlíková)
- 12:15 – 12:45
- Izotopová analýza kovů
- 12:45 – 13:15
- bude doplněno
- 13:15 – 13:30
- Přednáška fy BAS Rudice(P. Ševčík)
- 13:30 – 14:00
- oběd
- 14:00 – 14:30
- Problematika odhadování věku a podle skeletu a zubů (M. Králík)
- 14:30 – 15:00
- Sedimentární aDNA (H. Synková)
- 15:00 – 15:30
- Úvod do palynologie (E. Jamrichová)
- 15:30 – 15:45
- Přednáška fy RMI (T. Černohorský)
- 15:45 – 16:00
- coffee break
- 16:00 – 16:30
- Analytické možnosti studia technologie keramiky ve vztahu ke konzervačním a restaurátorským postupům (R. Thér)
- 16:30 – 17:00
- bude doplněno
- 17:00 – 17:30
- bude doplněno
- 17:30 – 17:45
- bude doplněno
- 19:00 – 02:00
- společenský večer
sekce II
sekce III
sekce IV
Čtvrtek 12. 9. 2024
přednášky konkrétních výzkumných směrů v oblasti archeometrie- 8:45 – 9:00
- bude doplněno
- 9:00 – 9:15
- bude doplněno
- 9:15 – 9:30
- bude doplněno
- 9:30 – 9:45
- bude doplněno
- 9:45 – 10:00
- bude doplněno
- 10:00 – 10:30
- coffee break
- 10:30 – 12:00
- Workshop – bude upřesněno
- 12:00
- Ukončení konference
- 13:30 – 17:30
- Přednáškový blok zaměřený na využití analytické chemie při analýze hmotného kulturního dědictví, detailní popis metod analýzy, odběru vzorků a jak (kriticky) vyhodnocovat získaná data.
kurz Analytická chemie pro kulturní dědictví a archeologii (pouze nahlášení účastníci)
Pátek 13. 9. 2024
pokračování kurzu Analytická chemie pro kulturní dědictví a archeologii (pouze nahlášení účastníci)- 9:00 – 12:00
- Laboratorní cvičení zaměřené na analýzu organických látek pomocí hmotnostní spektrometrie, spektrální technik (infračervená, Ramanova spektroskopie) a plynové chromatrografie
- 12:00 – 13:00
- Exkurze do laboratoře MatKul Lab (Materiálová kulturní laboratoř) umístěná na Filozofické fakultě UP a ukázka měření vzorků na elektronovém mikroskopu.